Pět jednoduchých tipů na výběr bytu

Hledáte byt a chcete pro sebe to nejlepší? TRIGEMA Chytré bydlení vám přináší tipy, na co se při výběru bytu zaměřit a co udělá chytré bydlení ještě chytřejší.

Lokalita je asi první věcí, na kterou je třeba se při výběru bytu zaměřit. Nedívejte se jen na to, v jaké městské části se byt nachází, ale prohlédněte si blízké sousedství domu. Dobře vám v tom poslouží i online mapy ačkoli nejvíce vám samozřejmě prozradí opravdová procházka po okolí. Pokud se váš vyhlédnutý byt nachází na okraji města, pravděpodobně vyrostl na poli a můžete očekávat, že zde nenajdete žádné obchody ani jiné podniky a na zastávku hromadné dopravy se pěkně projdete.

ZDRAVÉ PROSTŘEDÍ
Ne nadarmo se říká, že zdraví je to nejcennější, co máme. Váš byt je místo, kde budete trávit dlouhá léta a jeho vliv na zdraví je zásadní.

Důležitý je dostatek čerstvého vzduchu. Toho můžete dosáhnout pravidelným větráním, ale pohodlnější je zvážit koupi bytu se vzduchotechnikou. Jedním z přínosů systému vzduchotechniky je i nucené větrání, které zajišťuje dostatečnou výměnu vzduchu. Dostatečný obsah kyslíku je základní prevencí proti bolestem hlavy a pocitům nevolnosti. Výměna vzduchu navíc zabraňuje nadměrné vlhkosti vzduchu a s tím spojeného výskytu plísní, roztočů a dalších patogenů.

Dopad na lidské zdraví mají i použité stavební materiály. Problematické můžou být staré panelové domy. V některých tvárnicích se může například vyskytovat radioaktivní radon. Při zateplení se dříve také používal azbest nebo skelná vata, jejichž vlákna se uvolňují a mohou způsobit rakovinu plic a nepříjemné záněty nejen dýchacích cest. Mezi vhodné zateplovací materiály naopak patří polystyren a kvalitní minerální vaty. Kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Nedostatek světla nemusí být zjevný na první pohled, ale při dlouhodobém využívání se může ukázat jako zásadní problém. Zajímejte se proto s předstihem, jestli jsou v bytě dostatečně velká okna a na jakou světovou stranu je orientovaný.

EKOLOGIE A MODERNÍ TECHNOLOGIE
Nejjednodušším, bohužel ne vždy nejspolehlivějším ukazatelem toho, zda je budova energeticky úsporná, je průkaz energetické náročnosti budovy. Byty v nízkoenergetických domech nabízí nejen úsporu energií za vytápění, ale především přináší vysoký standard bydlení a příznivý dopad na lidské zdraví.

Podstatným prvkem ekologického a zároveň velmi kvalitního bydlení je vestavěný systém vzduchotechniky s rekuperačními jednotkami. Díky rekuperaci je využíváno teplo z odváděného „odpadního“ vzduchu k ohřevu čerstvého vzduchu z exteriéru, což představuje nezanedbatelnou tepelnou úsporu.

Technologie moderního bydlení nejsou jen módním výstřelkem technických nadšenců. Pomáhají také šetřit energie tím, že neutrácíte za zbytečné vytápění v době, kdy není nikdo doma, a přesto se vrátíte do příjemně teplého prostředí. Některé systémy jsou také schopné upozornit obyvatele v případě poruchy nějakého spotřebiče a zasáhnout v případě zaplavení nebo požáru.

FÉROVÝ PŘÍSTUP
Hodně prozradí také cena a celkově přístup prodejce. Před dvěma až třemi roky se kvůli cenové válce mezi developery ceny bytů dostaly téměř na nejnižší úroveň v historii. S tím souvisí také propad kvality takových bytů. Pokud tedy někdo nabízí zaručeně „nejlevnější bydlení“, je třeba mít se na pozoru. Nízká cena bývá totiž zpravidla vykoupena nevalnou kvalitou. Ceny jsou samozřejmě závislé především na lokalitě, obecně však lze říci, že ceny kvalitních bytů v Praze začínají na nějakých 50 tisících za metr čtvereční podlahové plochy. Pokud je cena nižší, je na místě zajímat se o to, na čem se šetřilo.

Varovným znamením můžou být také slevy. Jste si opravdu jistí, že díky slevě ušetříte? Sleva opět může značit využití nekvalitních materiálů, ale také může jít jen o chytrý marketingový nástroj, kdy developer započítává budoucí slevu už do ceny bytu, kterou patřičně navýší. Vždy hledejte důvod, proč je daný byt ve slevě. Neobsahuje nějakou skrytou stavební vadu? Nemá nelogicky navrženou dispozici?

Naopak, pokud má prodejce svůj ceník pevně stanovený a s cenami nehýbe, znamená to, že cena bytu je navržena správně a že se nikoho nesnaží ošálit. Společnost Trigema vám přeje šťastnou ruku a nezkalený rozum při výběru bytu a spokojené bydlení v něm.

(PR)