Slunce na pouti kolem domu

Kdysi lidstvo věřilo, že Země je středem Vesmíru… I když byl v běhu staletí tento názor prohlášen za blud, nepochybně si pro účely tohoto článku, ale i pro účely praktického života v rodinném domě, můžeme uchovat pevné přesvědčení, že Slunce by se vždy mělo točit kolem našeho domova.

Slunce místnost nejen prosvětlí, ale má značný vliv také na teplotu uvnitř. V místnostech orientovaných na jih může oslunění v některých ročních obdobích trvat i přes osm hodin denně. Pokud jsou okna zabudována alespoň ve dvou různých stěnách domu, může být tato doba ještě výrazně delší. Značný vliv na teplotu uvnitř místnosti má zejména slunce odpolední. Z toho všeho pak vyplývá, že jižní a jihozápadní orientace je vhodná pro místnosti, v nichž pobýváme nejvíce. Ale tím není řečeno, že by všechny místnosti domu měly mít okna orientovaná výhradně k jihu. Někdy je mnohem výhodnější světlo východní, jindy zase třeba jihovýchodní nebo dokonce i severní.

Východní světlo: Paprsky vycházejícího slunce mají nízký úhel dopadu a to jim umožňuje pronikat hluboko do nitra místností. Ranní slunce přináší teplo po chladné noci. Místnosti orientované na východ se v létě nepřehřívají.

Jižní světlo: Okna směřující k jihu jsou zásobována slunečním svitem několik hodin denně i v zimních měsících. Často bývá nezbytné chránit je roletami či žaluziemi, v létě může být přemíra agresivních paprsků nevítaná. Účinný bývá větší přesah střechy chránící okno v létě, kdy slunce stojí vysoko na obloze, zatímco v zimě, kdy paprsky dopadají pod menším úhlem, střecha nijak jejich dopadu nebrání.

Západní světlo: Je velmi intenzívní a někdy až nepříjemné. Místnosti orientované okny tímto směrem jsou náchylné v létě k přehřívání. Je na místě jejich ochrana umělým zastíněním, účinně se chovají i listnaté stromy, které v zimě slunci v průchodu nebrání.

Severní světlo: Je rozprostřené rovnoměrně, chladné a bez kontrastních stínů. V severním světle zachovávají barvy přirozené odstíny. Pokud mají okna v místnostech orientovaných na sever zajistit dostatek světla, nemohou být vysloveně malá, ale tím zase dochází k citelným tepelným ztrátám.